Pár slov k problematice

Ač se mezi mnoha staviteli stále šíří předsudky a bludy na téma řízené větrání s rekuperací tepla, pravdou je, že pro zajištění příjemného a zdravého prostředí v prostorech obývaných lidmi je zcela zásadní dostatečný přívod čerstvého vzduchu.

V minulosti nebylo třeba tomuto věnovat zvláštní pozornost, dřívější okna nebyla nikdy příliš těsná a tak se vzduch v objektech měnil přirozeně těmito netěsnostmi. Doba ale pokročila, okna ve starých domech se často mění za nová a netřeba zmiňovat, že u nových domů je v rámci energetických úspor kladen důraz na jejich vzduchotěsnost. Výsledkem je pak většinou těžký vydýchaný vzduch s vysokým obsahem oxidu uhličitého a nejrůznějšími nežádoucími pachy, který negativně ovlivňuje obyvatele, působí zvýšenou únavu, podporuje růst plísní a podobně.

Řešením je samozřejmě větrat a to poměrně intenzivně a pravidelně, ať už s rekuperací, nebo bez ní. Pokud chcete zajistit skutečně zdravé a komfortní prostředí bez systému řízeného větrání, je potřeba asi tak každou hodinu otevřít okno na 5 minut. To je sice teoreticky možné řešení celého problému, ale chtěl bych vidět toho, kdo toto pravidlo dodržuje alespoň během dne, o době spánku ani nemluvě. Navíc s sebou takové větrání logicky přináší zvýšené tepelné ztráty, což je další důvod, proč málokdo větrá okny tak, jak by bylo potřeba. A nakonec otevřít na sebe okno v mrazu také není zrovna nejpříjemnější.

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla je naprosto logickým a ve své podstatě celkem jednoduchým řešením všech zmíněných problémů. Bez větších nároků na obsluhu zajistí ideální kvalitu vnitřního prostředí, navíc díky zpětnému získávání tepla s minimálními tepelnými ztrátami i provozními náklady. Mimo jiné z přiváděného vzduchu odstraní např. pyly a prach, které mohou působit zdravotní problémy alergikům.

     

 

Mnoho lidí, kteří se chystají stavět rodinný dům, má omezený rozpočet a tak je častým argumentem proti větrání s rekuperací pořizovací cena systému. To je částečně pochopitelné, na druhou stranu je to tak trochu šetření na nesprávném místě. Kompletní cena systému pro rodinný dům se pohybuje okolo 150 000 Kč včetně DPH, což v ceně stavby není zase tak vysoká položka. Systém se úsporami energie za svoji životnost zaplatí, ale přínos v podobě nesrovnatelně vyšší kvality vnitřního prostředí je podle mě ještě daleko důležitější než ona energetická úspora. Přitom doplnění takového systému v hotovém domě bývá poměrně komplikované až neřešitelné.

V tomto názoru mě neustále utvrzují také zkušenosti z realizací, kdy člověk často přijde do již obývaného domu uvést systém do provozu. V domě je typicky zatuchlý, těžký a vydýchaný vzduch, ale jakmile se systém spustí, během dvou hodin, které zabere zaregulování systému, je v domě nesrovnatelně příjemněji. Obdobný závěr vyplývá i z rozhovorů s majiteli domů s těmito systémy, kteří se z pravidla shodují na tom, že jakmile si člověk na vysokou kvalitu vnitřního prostředí zvykne, už nikdy by dům bez rekuperace nechtěl.

S trochou nadsázky se podobně můžeme ptát: Proč mít doma splachovací záchod, řešit likvidaci odpadních vod a další komplikace s tím spojené, když můžete chodit na hnůj jak se to dělalo vždycky? Odpovědět si musí každý sám, ale já bych osobně nestavěl rodinný dům se suchým záchodem na dovorku a zrovna tak bych nestavěl dům bez systému řízeného větání s rekuperací tepla...

Ing. Marek Košek, projektant a koordinátor realizací VZT


Co Vám můžeme nabídnou

V rámci řízeného větrání s rekuperací tepla se zaměřujeme zejména na systémy určené pro rodinné domy, kde Vám můžeme nabídnout komplexní řešení od návrhu, přes zpracování projektu až po vlastní dodávku a montáž.

V tomto odvětví spolupracujeme s předním českým výrobcem vzduchotechnických jednotek s rekuperací tepla, firmou Atrea, která nabízí široký sortiment VZT jednotek určených jak pouze pro větrání tak pro větrání kombinované s teplovzdušným vytápěním (a případně i chlazením). Dále můžeme nabídnout rekuperační jednotku Jablotron Futura, nebo řešení od německého výrobce Stiebel Eltron.

Pokud máte zájem dozvědět se o dané problematice více, neváhejte se na nás obrátit a domluvit si nezávaznou konzultaci. Vaše dotazy týkající se vzduchotechniky můžete směrovat přímo na následující kontakt:

Ing. Marek Košek, tel 605 44 66 82, marek.kosek@svetloturnov.cz

Podrobnější informace k problematice naleznete také na internetových stránkách výrobců, na které budete přesměrováni kliknutím na logo níže.

 

Logo_Atrea                Logo_Stiebel_Eltron                Jablotron